Nejrizikovější je první trimestr těhotenství! A proč?

V rámci celé gravidity se za nejrizikovější období považují její první tři měsíce – první trimestr. Co všechno ohrožuje počaté miminko, proč je to vlastně tak? Čtěte nás dál …
Základ všeho

Zní to neuvěřitelně, ale v době, kdy lze ještě ani netušíme, že čekáme miminko, se rozhoduje o všem. Hlavně během prvního měsíce nitroděložního vývoje. V této době se tvoří základ všech orgánových soustav malého človíčka, základ celého tělíčka, které je velmi zranitelné. Vlivem různých okolností se může v tomto rozhodném období hodně „zkazit“. Co všechno a za jakých nepříznivých podmínek? Jaké jsou tzv. rizikové faktory?

První trimestr

První trimestr trvá 12 týdnů od data prvního dne poslední menstruace. Považuje se za nejrizikovější s ohledem na životaschopnost a zdraví plodu. Probíhá první základní organogeneze a vlivem různých faktorů zde může dojít k poškození, špatnému vývinu pokud trvalým následkům na zdraví, či dokonce životě děťátka. Organismus ženy si zvyká na nový „druhý stav“, všechno se mění a přizpůsobuje požadavkům těhotenství. Probíhají změny nejen v samotné děloze, ale iv ostatních ženských orgánech a v celém těle. Ideální je tedy těhotenství plánovat, předem se na něj připravit. I když jen tušíme, že se to mohlo konečně podařit, je více než dobré omezit a vyvarovat se všech rizikových faktorů, které by mohly ohrozit začínající těhotenství, případně mít negativní vliv na dítě v děloze.
Když o tom ani nevíme …

Až 30% všech těhotenství končí samovolným potratem. Mnohdy o něm ani žena neví. Přestože při pohlavním styku dojde k oplodnění, vajíčko se buď neuchytí, nebo se neuchytí správně, případně „slabě“ a dojde k jeho odloučení z výstelky dělohy, čímž následně odumře, protože nemá vhodné podmínky pro přežití. Pak nastoupí „klasická“ (někdy silnější) menstruace, která možná pár dní nebo týden zpoždění a pozůstatky předčasně ukončeného těhotenství vyloučí. Protože brzké potraty se často interpretují jako nepravidelnosti menstruace, zůstávají často nepozorovala a jejich skutečný počet se pouze odhaduje …
Trošku statistiky

Další z možností je předčasné ukončení těhotenství v jeho prvních týdnech, avšak již o něm víme a bylo nám lékařům i potvrzeno. Nejrizikovějších je prvních 8 týdnů těhotenství. S přibývajícím trváním těhotenství statistická pravděpodobnost samovolného potratu klesá. V 6. – 8. týdnu je přibližně 15-18%, pak postupně klesá až na 3% v 17. týdnu těhotenství. Ojediněle dochází k samovolnému potratu i později.

Podle statistik připadá u nás v průměru jeden potrat na 9-10 těhotenství!

Někteří gynekologové z uvedených důvodů dávají těhotenské knížky až po ukončení tzv. kritického období, tedy nejdříve v 10. – 12. týdnu, když se dělá i tzv. velký ultrazvuk, který potvrdí, že vše je v pořádku a probíhá tak jak má. Některé maminky také kvůli rizikovosti prvních měsíců s hlásáním budoucího přírůstku raději čekají.

Nepříznivé okolnosti a faktory mající možný vliv na vyvíjející se miminko:

nesprávná životospráva
kouření
alkohol a drogy
různé druhy záření (zejména rentgen)
styk s chemickými látkami a jejich výpary
výrazný stres a dlouhotrvající psychické vypětí
úraz pádem
nadměrná fyzická námaha
nedostatek základních vitamínů v organismu a kyseliny listové
prudký šok (nebo úlek) při náhlé nepředvídané události
celkový životní styl (málo spánku, prohýřeno noci, uběhané stresové dny)
užívání některých léků
dlouhodobé onemocnění, případně akutní nemoc na podkladě virové nebo bakteriální infekce (chřipka apod.)
sportování s velkým vypětím (vytrvalostní běh, atletika, skoky …)
hormonální poruchy a genetické poškození (nemůžeme ovlivnit)
infekce pochvy a záněty některého ze ženských reprodukčních orgánů

Všechno toto může způsobit určitou chybu v samotném vývinu zárodku a zanechat trvalé následky v podobě vývojových odchylek, špatného mentálního vývoje nebo různé defekty na tělíčku (např. Rozštěp páteře apod.). Důsledkem čehož může dojít k samovolnému potratu, což se v dnešní době stává stále častěji. Pokud k poškození nedojde, těhotenství pokračuje až do jeho úspěšného závěru. Nicméně některé drobné negativní vlivy na plod příroda dokáže ještě v průběhu nitroděložního vývoje odstranit.

Co dodat na závěr?

Pokud se dá, plánujme si mateřství. I přesto, že někdy naše plány nevycházejí „podle plánu“, a tak jak bychom chtěli. Je však dobré, pokud jsme psychicky i fyzicky na těhotenství předem připravené a vědomě se vyhýbáme všemu negativnímu, co by ho mohlo ohrozit a nepříznivě ovlivnit. Bohužel, i přesto jsou věci, které ovlivnit neumíme a navzdory jakékoliv snaze to příroda a osud zařídí zcela jinak. Dejme si proto o to víc záležet na tom, co ovlivnit můžeme, aby první tři měsíce těhotenství prošli bez výraznějších problémů a mohli jsme všem oznámit radostnou novinu …